Екипът на "По света и у нас" насърчава младите да изследват българската история
Рисунка: Николай Банарев, 12 г.
„Левски в моя град“ е новата кампания на екипа на „По света и у нас“ на БНТ, насочена към всички млади хора на възраст от 10 до 18 години, които искат да изследват българската история и да представят работата си в ефира на обществената медия.
Проектът ще заинтригува учениците към делото на Васил Левски, от чието рождение на 18 юли 2017 година се навършват 180 години. В основата на идеята са шефът на дирекция “Информация“ Даниел Чипев и изпълнителният продуцент и водещ на „По света и у нас“ Надя Обретенова.
„Искаме чрез кампанията да обърнем внимание на по-малко известните факти за Левски и да проверим има ли истина зад легендата. Но не само това - новата поредица е още един проект на новинарския екип, с който искаме да привлечем младите зрители, предизвиквайки тяхното любопитство“, заяви Даниел Чипев.
„Вярваме, че днешните младежи имат нужда от това да следват героични примери от българската история. Такъв беше и примерът със Стилияна Параскевова. 14-годишното момиче, ушило българското знаме, което вече влезе в училищата като урок, написан от същия екип на БНТ.“ – допълва Надя Обретенова.
До 10 юни ще се формират ученическите екипи, които ще изследват малко познати или забравени факти, документи, истории и разкази за Апостола на свободата, случили се в техния град. Младежите могат да кандидатстват за участие в кампанията на e-mail: levski@bnt.bg. Екипът на проекта ще се свърже с всеки, чиято писмена идея бъде одобрена.
Изследователската част на кампанията "Левски в моя град" ще продължи от 10 юни до 18 юли 2017 г. Младежките екипи ще работят с редактора на „По света и у нас“ Весела Смилец, която ще бъде техен ментор, а за консултант ще бъде привлечен изтъкнат български историк.
Всеки ученически проект ще бъде заснет и излъчен в праймтайма на БНТ1 в навечерието на годишнината на Васил Левски. Кампанията на БНТ се реализира в рамките на Националния календар за честванията на 180-годишнината от рождението на Васил Левски, с подкрепата на Министерството на културата.
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари